Skip to main content

چگونه بک آپ بگیریم

داده از مهمترین دارایی‌های یک سازمان یا کسب‌و‌کار است. یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در مورد داده‌ها از دست رفتن و یا معیوب شدن آن‌ها است. برای حفظ داده‌ از خطرات احتمالی باید از آنها بک آپ (پشتیبان) گرفت تا در زمان رخ دادن حادثه‌ای آن‌ها را ریستور(بازیابی) کرد. برای این منظور باید با روش صحیح بک آپ گرفتن و یا اصول بک آپ گیری آشنا بود. مهمترین نکات بک آپ گیری عبارتند از:

روش بک آپ گیری چگونه باشد

در ابتدا باید نحوه‌ی بک آپ گیری از داده ها یا سرویس مورد نظر را مشخص کرد. برای مثال از فایل‌های یک سیستم کپی کاملی گرفت و یا از نرم‌افزار‌های پشتیبان‌گیری مخصوص آن نوع داده یا سرویس استفاده کرد. این تصمیم وابسته به جزئیات بیشتری است که در ادامه نام می‌بریم.

نوع بک آپ گیری چگونه باشد

منظور از نوع بک آپ گیری انتخاب کردن بین سه روش مرسوم برای پشتیبان گیری است. روش اول بک آپ کامل است، در این روش از کل داده ها در هر بار بک آپ گیری کپی گرفته می‌شود. روش دوم بک‌ آپ گیری افزایشی است، در این روش در هر بار بک آپ گیری فقط از آنچه که از بار قبل به مجموعه اضافه شده، بک آپ گرفته می‌شود. روش سوم بک آپ گیری تفاوتی است، در این روش فقط از آنچه از بار قبل تاکنون تغییر کرده است بک آپ گرفته می‌شود. مشخص است که سرعت و نحوه پیاده‌سازی هر کدام از این روش‌ها متفاوت است.

از چه داده ای بک آپ بگیریم

برای انجام یک بک آپ گیری درست باید داده ها را شناسایی و ارزش هر کدام را تعیین کرد. پس از ارزیابی ارزش داده ها می‌توان یک روش مناسب و متناسبت با بودجه، سرعت و امکانات تعیین کرد. برای مثال در سرویسی ممکن است پشتیبان گیری از فایل لاگ ضرورت داشته باشد درحالیکه در سرویس دیگری اینطور نباشد.

بک آپ را کجا ذخیره کنیم

مدیا و محل‌های مختلفی برای ذخیره سازی و نگهداری داده ها وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به Tape، هارد دیسک، USB، ‌سی‌دی، NAS یا فضاهای ابری و غیره اشاره کرد. واضح است که هر کدام از آن‌ها مزیت و معایب خود را دارد. برای مثال پشتیبان گیری بر روی Tape بسیار ارزان قیمت اما کٌند است. لازم است که با هر کدام از انواع مدیا آشنایی کافی داشت.

سازمان‌دهی و استاندارد بک آپ گیری

نحوه‌ی دسترسی و پیدا کردن داده‌های بک آپ گیری شده بسیار اهمیت دارد. لازم است بک آپ ها طبقه‌بندی شوند تا در هنگام نیاز به سرعت و با کمترین‌ دردسر پیدا شوند. باید متناسب با نیاز‌های خود استانداردی تهیه کرد و به کار بست.

قانون ۳-۲-۱ در بک آپ گیری

بر اساس این قانون ساده، پیشنهاد می‌شود که حداقل ۳ کپی از داده ها تهیه و بر روی ۲ محل ذخیره‌سازی مختلف نگهداری کرد، همچنین ۱ کپی در محلی خارج از شرکت یا ساختمان اصلی نگهداری شود. رعایت همین قانون ساده بسیار مهم و تاثیرگذار است و شما را در برابر بسیاری از رخدادها مانند حوادث طبیعی ایمن می‌کند.

اتوماتیک بک آپ گرفتن

اتوماتیک کردن فرایند بک آپ گرفتن و تست بک آپ کمک می‌کند تا در وقت و هزینه به مقدار قابل توجهی صرفه‌جویی شود. لازمه‌ی چنین کاری آشنایی با روش‌های پشتیبان گیری خودکار است. در برخی مواقع لازم است برنامه‌ی مخصوصی برای این منظور توسعه داده شود.

بک آپ ها را ایمن نگهداری کنیم

ضروری است که بک آپ ها در محلی امن و به روشی ایمن نگهداری شوند. محل نگهداری بک آپ ها باید به دور از خطرات مختلف باشد و از نفوذ بدافزارها، باج افزارها و یا دستیابی هکرها به دور باشد. ممکن است در یک مورد حساس نیاز به رمزگذاری داده‌‌ها و نگهداری بک آپ ها به حالت رمز شده باشد.

بازیابی کردن بک آپ ها

با رعایت تمام موارد ذکر شده بازهم نیمی از راه طی شده است. نیم دیگر بک آپ گیری بازیابی آن‌ها است. لازم است به طور مداوم و دوره‌ای بک آپ ها را ریستور کرد تا از صحت آن‌ها مطمئن بود. لازم است روشی بهینه برای تست بک‌ آپ ها انتخاب کرد.

برای بک آپ گیری کمک میخواهید؟

اگر برای بک آپ گیری از سرور، برنامه، دیتابیس، سرویس، سایت یا هر نوع داده ای نیاز به کمک دارید می توانید با ما از طریق اطلاعات درج شده در www.ittsc.net ارتباط برقرار کنید. ما به شما در ایمن بودن و کیفیت نگهداری داده‌هایتان اطمینان می‌دهیم، این کار را به تیم ما بسپارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *