Skip to main content

مانیتورینگ با پروتکل WMI

پروتکل WMI چیست؟

WMI مخفف (Windows Management Instrumentation) و ابداع شده توسط مایکروسافت برای مراقبت و مانیتورینگ محیط‌های عملیاتی مختلف ویندوز است.

آن شامل مجموعه‌ای از افزونه‌ها است تا رابط سیستمی‌، اطلاعات و اخطارهای مختلفی را فراهم آورد. WMI به زبان‌های اسکریپتی مانند VBScript و پاورشل ویندوز اجازه‌ی مدیریت محلی یا از راه‌دور سرورها و کامپیوترهای شخصی ویندوزی را می‌دهد. همچنین آن به طور پیشفرض بر روی سیستم‌عامل‌های جدید مایکروسافت نصب شده است و برای سایر آنها نیز قابل دانلود و نصب است. همچنین مایکروسافت یک رابط خط فرمان نیز برای آن به نام WMIC ساخته است.

به WMI مانند مجموعه‌ای از اشیا که به ما دسترسی قسمت‌های مختلفی از سیستم عامل را می‌دهند، می‌توانیم نگاه کنیم. هر کدام از این اشیا را MOF یا Manage Object Format می‌نامند که در مسیر زیر با پسوند .mof. ذخیره شده اند:

%windir%\System32\wbem

(برای مشاهده آنها کافی است دستور بالا را در RUN اجرا کنید.)

رابط گرافیکی برای WMI

برای بررسی دقیق‌تر اشیا WMI می‌توان از ابزار‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از بهترین آنها WMIExplorer.exe نام دارد که توسط SAPIEN ارائه شده است. تصویر این برنامه را در شکل زیر می‌بینید:

اما استفاده از این رابط گرافیکی بهترین روش نیست و برای کار با اشیا WMI استفاده از PowerShell مایکروسافت توصیه می‌شود.

مانیتورینگ سیستم مایکروسافتی با WMI

متوجه شدیم که WMI حاوی اشیایی است که اطلاعاتی از سیستم را در اختیار دارد، بنابراین از آنها می‌توان برای مانیتور و مراقب از یک سیستم عامل مایکروسافتی استفاده کرد. از طرفی استفاده از اطلاعات WMI راحت نیست و کار با دستورات PowerShell سختی‌های خود را دارد، بنابراین بهتر است از یک برنامه‌ی مانیتورینگ مخصوص برای تعامل با اشیا و اجزا WMI استفاده کرد.

بهترین برنامه‌های مانیتورینگ با WMI

مشهور‌ترین ابزارهای مانیتورینگی که توانایی استفاده از WMI را دارند عبارتند از:

  • SolarWinds WMI Monitor
  • PRTG WMI Monitor
  • Nagios
  • WhatsUp Gold
  • Sapien WMI Explorer

از بین این گزینه‌ها SolarWinds WMI Monitor کاملا رایگان است و امکان مانیتور برنامه‌ها و سخت‌افزار را فراهم می‌کند. آن همچنین با اکتیودایرکتوری و SharePoint نیز سازگار است.

مقایسه WMI و SNMP

SNMP هنوز متداول‌ترین پروتکل عمومی برای مانیتورینگ تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های مختلف است. اما در مقابل WMI یک تکنولوژی انحصاری متعلق به مایکروسافت برای مانیتورینگ سرورها، شبکه‌ها و سیستم‌های مبتنی بر مایکروسافت است. همین تخصصی بودن WMI موجب شده است که برای محصولات مایکروسافتی بتواند تنظیمات بی‌شمار و پیچیده‌ای را بررسی، گزارش و حتی کنترل کند.

برای مانیتورینگ سیستم‌هایتان کمک می‌خواهید؟

اگر برای مانیتورینگ و مراقبت از سیستم‌هایتان نیاز به کمک دارید با تیم ITTSC تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *